Od počátku 19. století žila v rumunském Banátu početná komunita Čechů. Původně sem lidé odcházeli za lepším životem, na samém okraji Rakousko - Uherska kolonizovali neobydlená místa a pomáhali chránit hranici s Osmanskou říší. V izolovaných společenstvích si vystěhovalci zachovali původní kulturu i jazyk. Ještě dnes nalezneme v tomto krásném kraji, uprostřed kopců nad Dunajem, šest českých vesnic, kde přetrvaly zbytky u nás již zapomenutého životního stylu a tradic.
České vesnice rumunského Banátu jsou stále vyhledávanějším cílem turistů. Vnímavým návštěvníkům nabízí zdejší kraj nevšední zážitky. Pokud se chcete dozvědět více, navštivte stránky
www.banat.cz.
Do devadesátých let minulého století byly vesnice bez elektřiny, jediným spojením se světem jsou často obtížně sjízdné cesty. To, co je pro návštěvníky atraktivní a vítanou alternativou k modernímu životnímu stylu, nebo exkurzí do dob dávno minulých, ve skutečnosti znamená tvrdý život spjatý s mnoha omezeními. Tlak postupující modernizace, spolu s možnostmi přesídlení do České republiky, tak vede k postupnému vysídlování krajanských komunit a mizení jejich ojedinělé a úctyhodné tradice.
Věříme, že je možné přispět k tomu, aby zdejší kraj nabídl svým obyvatelům perspektivy lepší, než jsou pomocné práce ve staré vlasti. Věříme, že zachování místních tradic, byť v podobě bližší dnešním podmínkám, má smysl i pro občany moderní evropské České republiky, jejichž obzor nekončí za hranicemi vlastního státu. Věříme, že smysl má i drobná pomoc, vycházející z citlivě určených místních potřeb. Věříme, že možnost adresného a dostupného sponzoringu může mít význam pro ty z nás, kteří nechtějí být v tomto krásném kraji jen pasivními návštěvníky.